MusicFest Praga-Podiebrady (4.-6.4.2014)

Tradycyjne koncerty na podium na świeżym powietrzu na Rynku Staromiejskim w Pradze podczas wielkanocnego jarmarku oraz na Kolonade w mieście uzdrowiskowym Podiebrady.

Na jednym z najpiękniejszych rynków Europy, Rynku Staromiejskim co roku obywa się wielkanocny jarmark. W tym czasie rynek odwiedzają licznie nie tylko mieszkańcy, ale i tysiące turystów, którzy chcą poznać czeskie tradycje Świąt Wielkanocnych i posłuchać wystąpień muzycznych orkiestr dętych i zespołów muzycznych przyjeżdżających z całej Europy.
Program jest bardzo bogaty i urozmaicony.  Orkiestry dęte marszowe oraz mażoretki biorą udział w tradycyjnym przemarszu przez historyczne centrum miasta, którego trasa prowadzi Traktem Królewskim.
Podium na świeżym powietrzu przeznaczone jest dla ok. 35 muzyków, większe grupy korzystają z miejsca przed sceną gdzie mają bliski kontakt z publicznością. Na podium znajduje się zestaw perkusyjny co ułatwia wymianę zespołów oraz unika się w ten sposób również problemów z transportem.
Ratusz z Orlojem, liczne pałace i kupieckie domy z wszystkich historycznych epok odzwierciedlają europejską i czeską historię. Podium na świeżym powietrzu  przed kościołem Marii Panny przed Tynem otoczone jest pięknie zdobionymi świątecznymi straganami. Koncerty w tym miejscu są wyjątkowym przeżyciem dla orkiestr, orkiestr dętych marszowych, zespołów folklorystycznych i mażoretek.

Podiebrady to miasto oddalone 50 km od Pragi. Stąd pochodził husycki król Czech Jerzy z Podiebradów. Był pierwszym w historii królem państwa europejskiego, który odrzucił wiar katolickᄍ i przyjął nauki Jana Husa. Podiebrady to miasto uzdrowiskowe, tutaj znajdują sie źródła mineralne, które pomagają w leczniu chorób układu sercowo - naczyniowego. Z trzydziestych lat XX wieku pochodzi ciągle aktualny slogan „Na serce są Podiebrady”.
(wiecej)